Kilka słów o drewnie

Na przestrzeni lat schody drewniane zyskiwały zdecydowanie coraz większą popularność aż do dzisiaj kiedy to postrzegane są jako nowoczesny i jednocześnie elegancki styl w pomieszczeniach. Jest to materiał, na który decydujemy się bardzo często, jednak warto zwrócić uwagę na to, aby były wykonane one z najwyższej jakości materiałów. Często może mieć to również bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Warto korzystać nie tylko z drewna krajowego, ale także np. z egzotycznego. Jest ono droższe, ale być może lepiej wkomponuje się w naszą przestrzeń. Wiele rodzajów drewna charakteryzuje się wysoką odpornością na zarysowania co w przypadku schodów jest kluczowe.

Konstrukcja schodów – jaką wybrać?

Najpopularniejsza konstrukcja, jeśli chodzi o schody to konstrukcja policzkowa. Cecha charakterystyczna tej konstrukcji to opieranie się stopni na belkach policzkowych. Stopnie zazwyczaj są nakładane od góry lub ulokowane w gniazdach, które są wcześniej frezowane. Schody zabiegowe z kolei to takie, które mają zmienny kształt przy zgięciach przez co mamy możliwość zastosowania ich nawet w tych pomieszczeniach, gdzie na pierwszy rzut oka jest stosunkowo mało miejsca. Zmienna szerokość poszczególnych stopni sprawia, że możemy tak naprawdę w każdej chwili zdecydować się na zakręty bez stosowania spoczników. Kolejny typ schodów to te kręcone. Jest to chyba najbardziej popularny rodzaj. Charakteryzują się tym, a jednocześnie jest to ich zaleta – można stosować je zarówno w otworach okrągłych jak i w kwadratowych. Mamy również możliwość zastosowania schodów giętych lub dywanowych. Jest wiele rodzajów i tylko od nas samych zależy na jaki typ się zdecydujemy.

Bezpieczeństwo i ozdoba, czyli balustrada

Jak wiadomo balustrada nie jest elementem obowiązkowym przy projekcie schodów. Część klientów z niej rezygnuje, jednak warto być świadomym tego, że w wielu przypadkach może pełnić również funkcję ozdobną. Często wykonuje się ją z słupków nośnych czy poręczy. Jednak w przypadku, gdy decydujemy się na nowoczesny styl może to być także szkło hartowane. Warto wiedzieć, że barierka powinna zostać umieszczona na wysokości 90 cm, a słupki montuje się co 90-120 cm. Klasyczna balustrada idealnie sprawdza się w przypadku starszego wnętrza. Jeśli chcemy postawić na nowoczesność bez wątpienia powinniśmy zdecydować się na balustradę ze szkła. Wygląda ona elegancko, a w przypadku dużej przestrzeni dodaje również dodatkowego uroku wnętrzu. Klasyczna drewniana poręcz z kolei daje oryginalny efekt.