Jeszcze jakiś czas temu ludzie traktowali schody jako dodatkowy element wnętrza. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ są one po prostu ozdobą i tak właśnie należy je traktować. Były one ukrywane, a w dzisiejszych czasach są coraz bardziej eksponowane i mają ogromny wpływ na wystrój i dekorację całego wnętrza. Schody zazwyczaj traktujemy jako mebel. Niejednokrotnie decydujemy się na żelazne okucia czy też rzeźbione elementy i jest to już raczej pewnego rodzaju standard. Zawsze przed zakupem długo zastanawiamy się gdzie je umieścić. Możemy, dzięki nim nadać uroku naszemu wnętrzu, ale jednocześnie możemy po prostu zepsuć całą aranżację i mogą stać się dla nas po prostu przeszkodą.

Decydując się na schody w salonie powinniśmy się dobrze zastanowić, aby później tego nie żałować. Przede wszystkim zawsze musimy przemyśleć czy miejsca jakie nas interesuje jest na pewno odpowiednie dla schodów.

Poprzez schody w salonie jednocześnie staje się on miejscem, gdzie spotykają się wszyscy goście. Po zamontowaniu tam schodów w pewnym sensie traci on swój przytulny urok, ponieważ staje się holem, gdzie wszyscy przechodzą. Schody otwarte powinny być zlokalizowane przy wejściu do salonu, aby wyznaczyć pewnego rodzaju granicę między strefą wejściową, a samym salonem. W przypadku jednak, gdy chcemy mieć spokój otwarte chody nie będą najlepszym rozwiązaniem. Będzie tam przechodził każdy przez co nie doświadczymy strefy komfortu. Nie ma możliwości odnalezienia spokoju w sypialni czy w naszym biurze kiedy przez salon nieustannie ktoś przechodzi. Zatem jak widać montaż schodów w salonie powinien być bardzo dokładnie przemyślany.