Jak wiadomo drewno uważany jest za piękny materiał, dlatego warto wykorzystać go w projektowaniu naszego wnętrza, ponieważ może dodać mu uroku. Dzięki schodom drewnianym możemy nadać naszemu wnętrzu nowy charakter. Niektórzy chcą wyłożyć schody płytkami lub innym materiałem myśląc, że dzięki temu wytrzymają one więcej lat, jednak jak się okazuje jest to złe i błędne myślenie, ponieważ dobrej jakości drewno jest w stanie wytrzymać nawet setki lat. Oczywiście warunkiem koniecznym jest również odpowiednia pielęgnacja. Warto zatem wiedzieć jakie drewno na schody wybrać.

Schody wykonywane są najczęściej z gatunku drewna liściastego. W głównej mierze jest to drewno orzechowe. Ponadto może być to buk, jesion czy dąb. Możliwości jest wiele, jednak wszystko zależy od indywidualnych preferencji klienta.

Najważniejsza i jednocześnie najbardziej rzucająca się część schodów to stopnie. Powinny zawsze być wykonane z drewna wysokiej jakości, czyli np. drzew liściastych takich jak: dąb, buk czy jesion. Może być to też brzoza, klon czy wiśnia, jednak nie jest to zalecany materiał. Często wykorzystuje się również egzotyczne drewno takie jak: zebrano, wenge, jatoba, jesion skandynawski czy mahoń. Charakteryzuje je wyraźna kolorystyka i piękny rysunek drewna, a także mocne kontrasty. Są one zdecydowanie droższe, jednak możemy zdecydować się na krajowe gatunki i po prostu je zabarwić efekt będzie bardzo zbliżony, a wyjdzie nas to znacznie taniej. Jak wiadomo schodów w domu używamy na co dzień, dlatego warto kierować się nie tylko samą ceną, ale przede wszystkim jakością wykonania. Materiał powinny być wytrzymałe, aby służyły nam przez wiele lat. Ważna jest również dokładność przy montażu co może być kluczowe, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.